FAKTA: Her er borgmestrene på plads

Del artiklen:
Odsherred Kommune er den næstsidste kommune, hvor borgmesterposten falder på plads. Det er Karina Vincentz Andersen fra lokallisten Nyt Odsherred, som bliver ny borgmester. Hun overtager efter Thomas Adelskov (S). (Arkivfoto)
Odsherred Kommune er den næstsidste kommune, hvor borgmesterposten falder på plads. Det er Karina Vincentz Andersen fra lokallisten Nyt Odsherred, som bliver ny borgmester. Hun overtager efter Thomas Adelskov (S). (Arkivfoto) - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

97 af landets 98 kommuner har fundet en borgmester efter tirsdagens kommunalvalg. Kun Dragør mangler.

Næsten alle landets borgmesterposter er faldet på plads.Fredag eftermiddag har 97 af 98 kommuner fundet en borgmester. 

36 borgmestre kommer fra Venstre, 44 er fra Socialdemokratiet, og 12 er fra De Konservative. SF har fået 2 borgmestre, mens De Radikale, Slesvigsk Parti og lokallisten Nyt Odsherred hver har fået 1.

Der mangler fortsat at blive placeret en borgmester i Dragør og så er der uro i blandt andet i Egedal Kommune, hvor Vicky Holst Rasmussen (S),ser ud til at vippe Karsten Søndergaard (V). 

Forhandlingerne i de enkelte kommuner kan løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1.-15. december, så listen neden for kan ende med at blive justeret i enkelte kommuner.  De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2022. 

Her ser borgmesteren indtil videre ud til at være klar

  • Albertslund: Steen Christiansen (S) – genvalg.
  • Allerød: Karsten Längerich (V) – genvalg.
  • Assens: Søren Steen Andersen (V) – genvalg.
  • Ballerup: Jesper Würtzen (S) – genvalg.
  • Billund: Stephanie Storbank (V) – nyvalg.
  • Bornholm: Jacob Trøst (K) – nyvalg.
  • Brøndby: Kent Max Magelund (S) – genvalg.
  • Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) – genvalg.
  • Egedal: Vicky Holst Rasmussen (S) nyvalg
  • Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) – genvalg.
  • Fanø: Frank Jensen (R) – nyvalg.
  • Favrskov: Lars Storgaard (K) – nyvalg.
  • Faxe: Ole Vive (V) – genvalg.
  • Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) – genvalg.
  • Fredericia: Steen Wrist (S) – tiltrådt 1. januar 2021.
  • Frederiksberg: Michael Vindfeldt (S) – nyvalg.
  • Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) – genvalg.
  • Frederikssund: Tina Tving Stauning (S) – nyvalg.
  • Furesø: Ole Bondo Christensen (S) – genvalg.
  • Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) – genvalg.
  • Gentofte: Michael Fenger (K) – tiltrådt i maj 2021.
  • Gladsaxe: Trine Græse (S) – genvalg.
  • Glostrup: Kasper Damsgaard (S) – nyvalg.
  • Greve: Pernille Beckmann (V) – genvalg.
  • Gribskov: Bent Hansen (V) – nyvalg.
  • Guldborgsund: Simon Hansen (S) – nyvalg.
  • Haderslev: Mads Skau (V) – nyvalg. 
  • Halsnæs: Steffen Jensen (S) – genvalg.
  • Hedensted: Ole Vind (V) – nyvalg.
  • Helsingør: Benedikte Kiær (K) – genvalg.
  • Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) – genvalg.
  • Herning: Dorte West (V) – tiltrådt august 2021.
  • Hillerød: Kirsten Jensen (S) – genvalg.
  • Hjørring: Søren Smalbro (V) – nyvalg.
  • Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) – genvalg.
  • Holstebro: H.C. Østerby (S) – genvalg.
  • Horsens: Peter Sørensen (S) – genvalg.
  • Hvidovre: Anders Wolf Andresen (SF) – nyvalg.
  • Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) – genvalg.
  • Hørsholm: Morten Slotved (K) – genvalg.
  • Ikast-Brande: Ib Lauritsen (V) – genvalg.
  • Ishøj – Merete Amdisen (S) – nyvalg.
  • Jammerbugt: Mogens Gade (V) – genvalg.
  • Kalundborg: Martin Damm (V) – genvalg.
  • Kerteminde: Kasper Ejsing Olesen (S) – genvalg.
  • Kolding: Knud Erik Langhoff (K) – nyvalg. 
  • København: Sophie Hæstorp Andersen (S) – nyvalg.
  • Køge: Marie Stærke (S) – genvalg.
  • Langeland: Tonni Hansen (SF) – genvalg.
  • Lemvig: Erik Flyvholm (V) – genvalg.
  • Lejre: Tina Mandrup (V) – nyvalg.
  • Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) – genvalg.
  • Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) – genvalg.
  • Læsø: Tobias Birch Johansen (V) – nyvalg.
  • Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) – genvalg.
  • Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) – genvalg.
  • Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) – genvalg.
  • Norddjurs: Kasper Bjerregaard (V) – nyvalg.
  • Nordfyn: Morten Andersen (V) – genvalg.
  • Nyborg: Kenneth Muhs (V) – genvalg.
  • Næstved: Carsten Rasmussen (S) – genvalg.
  • Odder: Lone Jakobi (S) – nyvalg.
  • Odense: Peter Rahbæk Juel (S) – genvalg.
  • Odsherred: Karina Vincentz Andersen (Nyt Odsherred) – nyvalg.
  • Randers: Torben Hansen (S) – genvalg.
  • Rebild: Jesper Greth (V) – nyvalg.
  • Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) – genvalg.
  • Ringsted: Henrik Hvidesten (V) – genvalg.
  • Roskilde: Tomas Breddam (S) – tiltrådt august 2019.
  • Rudersdal: Ann Sofie Orth (K) – nyvalg.
  • Rødovre: Britt Jensen (S) – tiltrådt marts 2020.
  • Samsø: Søren Wiese (V) – nyvalg.
  • Silkeborg: Helle Gade (S) – nyvalg.
  • Skanderborg: Frands Fischer (S) – tiltrådt april 2019.
  • Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) – genvalg.
  • Slagelse: Knud Vincents (V) – nyvalg.
  • Solrød: Jonas Ring Madsen (S) – nyvalg.
  • Sorø: Anne Madsen (S) – nyvalg.
  • Stevns: Henning Urban Dam Nielsen (S) – nyvalg.
  • Struer: Mads Jakobsen (V) – nyvalg.
  • Svendborg: Bo Hansen (S) – genvalg.
  • Syddjurs: Michael Stegger Jensen (S) – nyvalg.
  • Sønderborg: Erik Lauritzen (S) – genvalg.
  • Thisted: Niels Jørgen Pedersen (V) – nyvalg.
  • Tønder: Jørgen Popp Petersen (Slesvigsk Parti) – nyvalg.
  • Tårnby: Allan S. Andersen (S) – genvalg.
  • Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) – genvalg. 
  • Varde: Mads Sørensen (V) – nyvalg.
  • Vejen: Frank Schmidt-Hansen (K) – nyvalg.
  • Vejle: Jens Ejner Christensen (V) – genvalg.
  • Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) – genvalg.
  • Viborg: Ulrik Wilbek (V) – genvalg.
  • Vordingborg: Mikael Smed (S) – genvalg.
  • Ærø: Peter Hansted (S) – nyvalg.
  • Aabenraa: Jan Riber Jakobsen (K) – nyvalg.
  • Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) – genvalg.
  • Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) – genvalg.

Kilder: Kmdvalg, TV 2 News og Ritzau./sho/ritzau/