Den finske sundhedskoncern Mehiläinen Group har underskrevet en aftale om at købe Aleris, der driver privathospitaler og klinikker i Danmark, Norge og Sverige. Med opkøbet får den finske koncern et markant fodfæste i Danmark og bliver samtidig en af de største private sundhedsaktører i Norden.

Aleris har omkring 100 klinikker og hospitaler i Skandinavien og cirka 5.300 medarbejdere, mens Mehiläinen efter overtagelsen vil have omkring 60.000 medarbejdere og mere end 1.500 lokationer i ni europæiske lande.

Til sammenligning har Region Østdanmark 65000 medarbejdere. 

Opkøbet markerer samtidig Mehiläinens officielle indtog på det danske marked, hvor Aleris i forvejen er en af de største private sundhedsaktører med aktiviteter inden for blandt andet privathospitaler, specialiseret behandling og sundhedsforsikringer.

Vil være danskernes første valg

Michael Gram Kirkegaard, der administrerende direktør i Aleris Danmark, ser opkøbet som en mulighed for at udbygge tilbuddene til danske patienter. Han peger på, at danskerne i stigende grad efterspørger hurtig adgang til behandling:

“Vi ser meget frem til at blive en del af Mehiläinen Group, som er en stærk sundhedsfaglig spiller i Europa. Sammen vil vi kunne udvikle sundhedsydelser og tilbud til de mange danskere, der efterspørger lettilgængelige sundhedsydelser af høj kvalitet,” siger han i et nyhedsopslag.

Han understreger samtidig, at Aleris fortsat vil have ambitioner om at være danskernes foretrukne private sundhedstilbud:

“Vi ser frem til at forsætte vores fokus på at være danskernes førstevalg, nu med inspiration og styrke fra en af de ledende sundhedsfaglige spillere i Europa.”

Øget smidighed og sammenhæng for patienterne

Koncernchef i Mehiläinen Group, Janne-Olli Järvenpää, kalder opkøbet et vigtigt skridt i koncernens nordiske strategi:

“Aleris er en af de førende sundhedsvirksomheder i Skandinavien med høj patienttilfredshed og kvalitet. Sammen får vi et stærkt fundament for at videreudvikle specialiserede sundhedsydelser, digitale løsninger og kvalitet i vores aktiviteter.”

Han fremhæver samtidig, at de to virksomheder deler samme syn på udviklingen af sundhedsydelser:

“Ved at kombinere vores kompetencer kan vi tilbyde patienterne endnu mere smidige og sammenhængende patientforløb samt bidrage til at udvikle sundhedsvæsenet i hele Norden.”

Vil bidrage til at styrke sundhedsvæsenet

Hos Aleris ser koncernchef Sofia Palmquist store muligheder i at blive en del af den finske koncern:

“Vi ser frem til sammen med Mehiläinen at styrke sundhedstilbuddet for flere patienter i Norden. Med vores samlede kompetencer og erfaring kan vi bidrage til at styrke sundhedsvæsenet i vores lande.”

Opkøbet er fortsat betinget af myndighedernes godkendelse

Vil du læse resten af artiklen?

Prøv OPS-Indsigt gratis i 4 uger

Få adgang med det samme - ingen binding - ingen kreditkort 4 ugers gratis prøveperiode

Log ind