Hvordan får private og selvejende leverandører succes på et velfærdsmarked, hvor kommunerne både fastlægger rammerne og køber ydelserne? Det spørgsmål blev aktuelt på Dansk Erhvervs Velfærdens Topmøde, hvor politikere, virksomheder og organisationer var samlet for at diskutere, hvordan fremtidens velfærd skal udvikles.

For Niels Heuer, direktør i DigiRehab, og Malene Niemeier, direktør i Basen, handler svaret om mere end at have et godt produkt eller en god idé. – Men de peger på to forskellige udfordringer.

Den ene handler om at få løsninger med dokumenteret effekt udbredt. Den anden om at opbygge den specialiserede viden og tillid, der gør en leverandør til en relevant samarbejdspartner for kommunerne.

Lettere at starte nyt end at udbrede det, der virker

DigiRehab udvikler og leverer digitale træningsløsninger, der blandt andet bruges på ældreområdet til at understøtte borgernes funktionsevne og selvhjulpenhed.

Direktør Niels Heuer oplever, at kommunerne ikke nødvendigvis mangler løsningsmuligheder, men at det kan være vanskeligt at få dem udbredt, selv når de har vist deres værdi.

“Vi har allerede mange velfærdsløsninger med dokumenteret effekt, der skaber reel værdi for både borgere, medarbejdere og kommunaløkonomi. Alligevel ser vi ofte, at det er lettere at finde motivation og finansiering til nye pilotprojekter end til at udbrede løsninger, der allerede har bevist deres værd,” siger han til OPS-Indsigt.

At DigiRehabs løsninger tidligere har været genstand for en ekstern analyse, fremgår af en caseundersøgelse, som KL og Deloitte offentliggjorde i 2022.

Her beskrives erfaringerne fra Kerteminde Kommune, hvor DigiRehabs digitale træningsløsning ifølge analysen bidrog til at reducere borgernes plejebehov med omkring 27 timer årligt pr. borger. Den beregnede nettobesparelse i 2021 var på godt en million kroner.

DigiRehab oplyser selv, at virksomhedens løsninger i 2025 har frigjort mere end en halv million plejetimer i danske kommuner.

For Niels Heuer er udfordringen ikke kun at dokumentere resultaterne, men også at få kommunerne til at anvende erfaringerne mere systematisk.

“Hvis vi skal lykkes med fremtidens velfærd, bør dokumenteret effekt veje langt tungere i kommunernes beslutninger. Vi skal blive bedre til at lære af hinandens erfaringer og bygge videre på det, der allerede virker,” siger han.

Det er med andre ord ikke nødvendigvis flere pilotprojekter, han efterlyser, men en større evne til at omsætte erfaringer til løsninger, som bliver anvendt i praksis.

Kommunerne kan ikke være specialister i alt

Hos Basen, der leverer specialiseret behandling og undervisning til børn og unge med blandt andet angst, autisme og alvorlige skolefraværsproblemer, er perspektivet et andet.

Direktør Malene Niemeier mener, at leverandørernes vigtigste opgave er at forstå det problem, kommunen skal have løst.

“Først og fremmest tror jeg det handler om at have mindre fokus på salg og mere fokus på at forstå den opgave som kommunerne er sat i verden for at løse og så dokumentere hvordan man kan bidrage til den. Kommunerne køber ikke en vare. De køber løsninger på nogle af de mest komplekse udfordringer i samfundet,” fortæller Malene Niemeier.

Hun peger på, at kommunerne nødvendigvis må kunne håndtere en meget bred vifte af opgaver og borgergrupper.

Men det betyder samtidig, at de ikke kan forventes at besidde den dybeste ekspertise på alle områder.

“Jeg ser det sådan, at kommunerne nødvendigvis må være generalister. De skal kunne løse mange forskellige opgaver for mange forskellige borgere. Men ingen kommune kan være dybt specialiseret i alt. Her har private og selvejende tilbud en vigtig rolle,” lyder det fra Malene Niemeier.

Basen har ifølge Malene Niemeier opbygget 30 års erfaring med en afgrænset målgruppe. Det er netop den specialisering, hun ser som virksomhedens bidrag til kommunernes opgaveløsning.

Hun understreger samtidig, at en leverandør skal være tydelig om grænserne for sin egen faglighed. Tillid opstår efter hendes opfattelse ikke ved at love mest muligt, men ved at kunne dokumentere, hvor man skaber værdi, og være ærlig om, hvornår andre løsninger kan være mere relevante.

Fra leverandør til samarbejdspartner

For Malene Niemeier er relationen til kommunen derfor afgørende.

“Jeg tror også det i høj grad handler om at være en samarbejdspartner frem for en leverandør. De bedste løsninger opstår når kommuner, familier og tilbud arbejder tæt sammen om barnets eller den unges udvikling.”

Det er en anden tilgang end blot at sælge en ydelse til en offentlig kunde.

Hvor DigiRehab peger på behovet for at udbrede løsninger, som allerede har dokumenteret effekt, fremhæver Basen behovet for at opbygge specialiseret viden og skabe et tæt samarbejde om den enkelte borgers behov.

Begge perspektiver peger dog på, at kommunernes valg af leverandører ikke alene bør handle om, hvem der kan levere en bestemt ydelse. Det handler også om, hvilken viden, dokumentation og hvilke resultater leverandøren kan bidrage med.

På et velfærdsområde præget af stigende behov, mangel på arbejdskraft og pres på økonomien bliver spørgsmålet derfor ikke blot, om der findes nye løsninger. Det bliver også, om den offentlige sektor formår at bruge de løsninger og den specialiserede viden, der allerede er til rådighed.

Vil du læse resten af artiklen?

Prøv OPS-Indsigt gratis i 4 uger

Få adgang med det samme - ingen binding - ingen kreditkort 4 ugers gratis prøveperiode

Log ind