I december tog Falck initiativ til dannelsen af Virksomhedsberedskabet, nu nedsætter man et nyt rådgivende udvalg bestående af syv erfarne profiler fra erhvervslivet og det nationale beredskab, fremgår det af en pressemeddelelse.
Initiativet er interessant, for Danmark står over for voksende udfordringer som ekstreme vejrfænomener, pandemier og geopolitiske spændinger, der kan true forsyningskæder og digital infrastruktur.
I det mix er det hensigten, at Virksomhedsberedskabet skal sikre, at virksomhedernes ressourcer som lastbiler, generatorer og specialiseret viden kan mobiliseres effektivt i krisesituationer. Flere store virksomheder, herunder Salling Group, PwC og LEGO, har allerede tilsluttet sig initiativet.
Stærkt hold bag den strategiske udvikling
Det rådgivende udvalg omfatter profiler som Mia Wagner, Jesper Arkil, Jakob Ellemann-Jensen, Laila Reenberg, Morten Høyer, Charlotte Wetche og Jakob Riis.
“Vi har påtaget os en stor opgave med etableringen af Virksomhedsberedskabet. Jeg ser frem til samarbejdet med udvalget, og jeg er sikker på, at vi får løst opgaven godt, når vi kan trække på så stærke kompetencer,” siger initiativtager og Falcks adm. direktør, Jakob Riis.
Chef for Virksomhedsberedskabet, Kim Holst, understreger vigtigheden af det nye udvalg:
“Vi er allerede nået langt, men nu skal vi skrue op for tempoet for at få Virksomhedsberedskabet helt på plads og mobilisere erhvervslivet. Det kræver løbende beslutninger, og her spiller de stærke kræfter i udvalget en afgørende rolle.”
Erhvervslivets bidrag til beredskabet
Med over 200.000 danske virksomheder som potentielle bidragsydere ser udvalgets medlemmer store muligheder i at styrke Danmarks samlede beredskab.
“Virksomhedsberedskabet er en af de opgaver, der virkelig betyder noget. Vi skal bygge noget op, der ikke har været der før, og vi skal finde en måde at få erhvervslivet til at bidrage hurtigt og effektivt,” siger erhvervsprofil og investor Mia Wagner.
Laila Reenberg, direktør for Styrelsen for Samfundssikkerhed, pointerer betydningen af samarbejde mellem den offentlige og private sektor:
“Det er afgørende vigtigt, at privat og offentlig sektor arbejder tæt og koordineret sammen om de mange udfordringer, Danmark står overfor i det aktuelle trusselsbillede.”
Dansk Industris Morten Høyer mener, at initiativet er rettidig omhu:
“Det handler om, at vi som nation og erhvervsliv er bedst muligt forberedt, når krisen rammer – uanset om det er klimaet, der rusker i os, eller mennesker, der ikke vil os det godt.”
Om Virksomhedsberedskabet
Virksomhedsberedskabet er en medlemsorganisation, der samler danske virksomheder for at styrke Danmarks samlede kriseberedskab. Organisationen arbejder tæt sammen med det offentlige beredskab for at sikre en effektiv mobilisering af private ressourcer i krisesituationer.
Læs mere på Falcks hjemmeside.